Víte, že více než 70 % dospělých má problém s cholesterolem a krevními tuky? Víte, že je „hodný“ a „zlý“ cholesterol? A kde se vůbec cholesterol bere a k čemu nám slouží? Vše se dozvíte v následujícím článku.
Cholesterol je látka tukové povahy přítomná v lidském organismu, je důležitá pro tvorbu buněčných membrán, hormonů, vitaminu D a pomáhá tělu zpracovávat tuky. Cholesterol si získal velmi špatnou pověst a pro mnoho lidí je výživovým strašákem, nicméně pro naše tělo je nepostradatelný.
Pokud je však jeho hladina vysoká, ukládá se do cévní stěny, snižuje tak její pružnost a omezuje průtok krve. Omezení pružnosti cév a zúžení průsvitu se nazývá ateroskleróza. V jejím důsledku nejsou orgány dostatečně zásobeny kyslíkem a srdce je nadměrně přetěžováno. To může způsobit například infarkt či mozkovou příhodu. Největším rizikem je, že vysokou hladinu cholesterolu v krvi sami nepoznáte. Nebolí a obvykle nemá ani jiné nepříjemné projevy. Hladina cholesterolu v krvi se dá zjistit jednoduchým a rychlým krevním testem, který vám udělá praktický lékař. Celková hladina cholesterolu by měla být nižší než 5 mmol/l.
Hodný a zlý cholesterol
Cholesterol je však nutné sledovat podrobněji. Rozeznáváme dva základní typy cholesterolu, tzv. HDL a LDL cholesterol. Vedle celkové hladiny cholesterolu je důležité sledovat zastoupení obou typů cholesterolu.
Cholesterol „hodný“ HDL – hladina tohoto cholesterolu má být u mužů vyšší než 1 mmol/l a u žen vyšší než 1,2 mmol/l. HDL cholesterol pomáhá ateroskleróze předcházet, odvádí přebytečný cholesterol z krevního oběhu do jater, kde se následně odbourává. Díky tomu pomáhá udržovat celkovou hladinu cholesterolu v krvi na normální úrovni.
Cholesterol „zlý“ LDL – hladina tohoto cholesterolu by měla být nižší než 3 mmol/l. V některých případech je doporučená hodnota LDL cholesterolu v krvi dokonce mnohem nižší. Například u osob, které prodělaly srdeční infarkt nebo cévní mozkovou příhodu, by se měla hladina LDL cholesterolu snížit pod 1,8 mmol na litr krve.
LDL cholesterol prochází našimi cévami, a je-li ho nadbytek, usazuje se v nich a to může vést až ke vzniku srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody. Je tedy potřeba znát jak hladinu cholesterolu v krvi, tak i poměr „hodného“ a „zlého“ cholesterolu.
Kde se cholesterol v našem těle bere?
Tělo si vytváří větší podíl cholesterolu samo a zbytek přijímá prostřednictvím stravy, stravou dodáváme do těla 20-40 % cholesterolu. Nejvíce je cholesterol zastoupen v živočišných tucích, přijímáme ho tedy v másle, uzeninách, vnitřnostech, mase, vaječném žloutku a tučných mléčných výrobcích. Cholesterol se téměř nevyskytuje v čistě rostlinné stravě. V potravinách rostlinného původu jsou naopak obsaženy rostlinné steroly, které napomáhají hladinu cholesterolu snižovat.
Avšak je dobré najít v jídelníčku určitou rovnováhu a živočišné produkty (například méně tučné mléčné výrobky nebo libové maso) striktně z jídelníčku nevyškrtnout. Některé studie prokázaly, že vegani (osoby, které nejí maso ani žádné jiné živočišné produkty) mají často paradoxně extrémně zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Děje se tak proto, že pokud tělu nedodáte z potravy žádný cholesterol, vytvoří si ho o to více samo.
Cholesterol není ten hlavní viník
Ve stravě nestačí hlídat si pouze celkový příjem tuků a cholesterolu jako takového. Ukázalo se, že s ohledem na hladinu LDL cholesterolu je daleko důležitější dbát na správné složení tuků. Konzumace nevhodných tuků zvyšuje hladinu cholesterolu více než samotný cholesterol, který přijímáme v potravinách.
A jaké je to správné složení tuků? To už pro většinu z vás bude jen opáčko :-)
Nevhodné tuky
Mezi tuky, které bychom měli omezovat, patří tuky bohaté na nasycené mastné kyseliny. Jedná se hlavně o tuky živočišného původu (sádlo, lůj, mléčný tuk), dále jsou nasycené mastné kyseliny obsaženy dnes ve velice oblíbeném kokosovém, ale i palmojádrovém tuku, a tedy v různých sušenkách, polevách, zmrzlinách a dalších výrobcích. Jejich spotřeba u většiny z nás je značně vyšší než doporučují odborníci. Proto bychom měli jejich konzumaci omezit a nahradit je potravinami s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin.
Vhodné tuky
Přednost bychom měli dávat tukům bohatým na nenasycené mastné kyseliny. Nenasycené mastné kyseliny jsou v různém poměru obsaženy v rostlinných olejích (řepkový, olivový, slunečnicový, sójový) a produktech z nich vyrobených, např. kvalitních margarínech, rostlinných roztíratelných tucích a majonézách. Kromě toho jsou obsaženy i v rybím tuku a ořeších. Nenasycené mastné kyseliny mají příznivý vliv na regulaci hladiny cholesterolu, a proto by měly být upřednostňovány a konzumovány ve větším množství než nasycené mastné kyseliny.
Co jsou rostlinné steroly?
Rostlinné steroly (tzv. fytosteroly) jsou látky přírodního původu, které částečně zabraňují vstřebávání cholesterolu do krve, a tím pádem snižují hladinu celkového a LDL cholesterolu v krvi. Jejich hlavním zdrojem jsou rostlinné oleje, v menší míře i ovoce, zelenina, luštěniny a ořechy. Při klasickém zpracování rostlinných tuků se určitá část těchto zdraví prospěšných rostlinných sterolů ztrácí. Někteří výrobci přidávají rostlinné steroly do výrobků a vytváří tzv. funkční potraviny. Pokud se vás týká zvýšená hladina cholesterolu, můžete příjem rostlinných sterolů navýšit díky margarínu obohacenému o rostlinné steroly. Bylo prokázáno, že pravidelná konzumace rostlinných sterolů snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Dbejte na celkový režim
Nezapomeňte, že je nutné ke snížení cholesterolu přistupovat komplexněji. Hladinu cholesterolu ovlivňuje obezita, nedostatek pohybové aktivity, stres a nevyvážená strava. Někdy ale stačí udělat v jídelníčku a životním stylu jen pár změn, které ovlivní nejen hladinu cholesterolu, ale přispějí ke zlepšení celkové kvality života a ochrání vaše srdce.
Komentáře je možné psát až po přihlášení.